İnternet hız testi

internet hız testi

İnternet hız testi nasıl çalışır?

 • İnternet hız testi başlatıldığı anda Türk Telekom merkez sunucularından dosya indirilmekte ve bu sayede sistem internet bağlantı hızınızı hesaplamaktadır.

İnternet hız testi ile en doğru sonucu alabilmek için aşağıdaki bilgileri kontrol edip uygulamalısınız;

 • İnternet hız testi başlatılmadan önce internete kablosuz olarak bağlanıyorsanız; Kablosuz bağlantınızı kapatıp, Bilgisayarınız ve modem bağlantınızı ağ (ethernet) kablosu ile kablolu bağlantıya çevirmelisiniz.
 • İnternet hız testi olumsuz yönde etkilenmemesi için bilgisayarınızda şu an indirmekte olduğunuz her hangi bir dosya varsa indirme (download) işlemini iptal etmeli ve açık olan torrent programı veya download programlarını tamamen kapatmalısınız.
 • İnternet hız testi ile doğru sonucu alabilmek için internet bağlantınızın başka bilgisayarlar tarafından kullanılmadığına emin olmalı ve eğer internet bağlantınızı kullanan bilgisayarlar var ise internet erişimlerini durdurmalısınız.
 • İnternet hız testi ile; Ttnet, Turknet, Dsmart, Doping, Vodafone, Superonline, Uydunet internet hız ölçümü yapabilirsiniz.
 • İnternet hız testi sayfamız hariç tüm internet sayfalarını kapattıktan sonra internet hız testi başlatılmalıdır.
 • İnternet hız testi başlatılmadan önce yukarıda dikkat etmeniz gerekenler kısmını okuyup uyguladığınız taktirde yaptığınız test sonucu o anki internet hızınıza en yakın sonuç olacaktır, yaptığınız hız ölçümlerinde bir çok faktöre göre hız değişiklikleri görülebilir.

İnternet hızınız belli zamanlarda değişiklik gösterebileceği için yaptığınız internet hız testi sonucu her zaman aynı olmayabilir, bunun bir çok nedeni olabileceği gibi başlıca nedenleri aşağıdakilerdir;

 • İnternet hattınızın bağlı bulunduğu kablolarda eskime veya kırılma olabilir bu internet hızını etkileyen önemli bir faktördür.
 • Çok az rastlanıyor olsa da bulunduğunuz bölgede santralde aşırı yüklenme olabilir ve bu internet hız testi sonuçlarını etkiler.
 • İnternet modeminizin şifresinin kırılması zorda olsa mümkündür ve sizin bilginiz dışında internetinizi başkaları kullanıyor olabilir, bunun için internet hızınız değişiklik gösterebilir. Modem kablosuz bağlantı şifrenizi kimseyle paylaşmamalı ve belli aralıklarla değiştirmelisiniz.
 • Çoğu internet paketinde adil kullanım noktası (kotası) bulunur ve bu kota aşıldıktan sonra internet hızınız belli bir oranda yavaşlar, adil kullanım noktası her ay sıfırlanır.

İnternet hız testi ile ilgili detaylı açıklamaları yukarıda paylaştık, internet hızınız bulunduğunuz bölgedeki diğer yerleşim yerlerine göre düşük ise bulunduğunuz bölgede fiber internet altyapısı bulunup bulunmadığını sorgulamanızı öneririz, adresinizde fiber internet altyapısı çalışmaları yapılıyor veya tamamlanmış olabilir.